Danfoss Positive Displacement Pumps
| Technical Data | |
|---|---|
| Part Number | PAHT 25 |
| Type | PAHT 20-32 |
| Description | Pump for ultra pure water |
| Body Material | AISI 316 |
| Seal Material | NBR |
| Displacement | 25 cm³/rev |
| Max Flow | 13.5 gal/min |
| Min Flow | 3.3 gal/min |
| Max Outlet Pressure | 2321 psig |
| Min Outlet Pressure | 435 psig |
| Max Inlet Pressure | 87 psig |
| Min Inlet Pressure | 0 psig |
| Max Speed | 2400 rpm |
| Min Speed | 700 rpm |
| Inlet Connection | 1 1/4 in |
| Inlet Standard | BSPP |
| Outlet Connection | 3/4 in |
| Outlet Standard | BSPP |
| Drain Connection | M6 |
| Max Media Temp | 122 °F |
| Min Media Temp | 36 °F |
| Max Ambient Temp | 122 °F |
| Sound Level | 79 dBA |
| Net Weight | 18.3 Kilogram |
| Gross Weight | 23.31 Kilogram |
| Dimensions (L x W x H) | 11,8x10,6x10 |
| Approval | CE |
| ATEX | No |
| CE Mark | Yes |
| Country of Origin | Denmark |
| EAN | 5715162666913 |
| Serviceable | Yes |
Question? Please contact us for pricing, lead times, and technical support.