Danfoss Positive Displacement Pumps
| Technical Data | |
|---|---|
| Part Number | PAHT G 2 |
| Type | PAHT G 2-6.3 |
| Description | Pump for ultra pure water |
| Body Material | AISI 304 |
| Seal Material | NBR |
| Displacement | 2 cm³/rev |
| Max Flow | 1 gal/min |
| Min Flow | 0.1 gal/min |
| Max Outlet Pressure | 1450 psig |
| Min Outlet Pressure | 145 psig |
| Max Inlet Pressure | 58 psig |
| Min Inlet Pressure | 0 psig |
| Max Speed | 3000 rpm |
| Min Speed | 1000 rpm |
| Inlet Connection | 1/2 in |
| Inlet Standard | BSPP |
| Outlet Connection | 1/4 in |
| Outlet Standard | BSPP |
| Drain Connection | M6 |
| Max Media Temp | 122 °F |
| Min Media Temp | 36 °F |
| Max Ambient Temp | 122 °F |
| Sound Level | 76 dBA |
| Net Weight | 4.83 Kilogram |
| Gross Weight | 4.917 Kilogram |
| Dimensions (L x W x H) | 10,7x5,9x5,4 |
| Approval | CE |
| ATEX | No |
| CE Mark | Yes |
| Country of Origin | Denmark |
| EAN | 5715162667118 |
| Serviceable | Spare parts PAHT G 2/4/6.3 |
Question? Please contact us for pricing, lead times, and technical support.