Danfoss High Pressure Pumps
| Technical Data | |
|---|---|
| Part Number | APP 1.0 |
| Type | APP 0.6-1.0 |
| Description | Pump for sea- or brackish water |
| Body Material | Duplex |
| Seal Material | NBR |
| Displacement | 6.3 cm³/rev |
| Max Flow | 5.4 gal/min |
| Min Flow | 0.9 gal/min |
| Max Outlet Pressure | 1200 psig |
| Min Outlet Pressure | 290 psig |
| Max Inlet Pressure | 72.5 psig |
| Min Inlet Pressure | 7.3 psig |
| Max Speed | 3450 rpm |
| Min Speed | 700 rpm |
| Inlet Connection | 1/2 in |
| Inlet Standard | BSPP |
| Outlet Connection | 1/2 in |
| Outlet Standard | BSPP |
| Max Media Temp | 122 °F |
| Min Media Temp | 36 °F |
| Max Ambient Temp | 122 °F |
| Sound Level | 74 dBA |
| Net Weight | 5.258 Kilogram |
| Gross Weight | 5.749 Kilogram |
| Dimensions (L x W x H) | 10,7x5,9x5,4 |
| Approval | CE |
| ATEX | No |
| CE Mark | Yes |
| Country of Origin | Denmark |
| EAN | 5715162667408 |
| Serviceable | Yes |
About Danfoss APP Pumps: Axial piston pumps designed for SWRO desalination. Oil-free, water-lubricated design in Duplex/Super Duplex stainless steel. Up to 92% efficiency. Available from 0.6 to 86 m³/h.
Question? Please contact us for pricing, lead times, and technical support.