Question? Please contact us
FilmTec™ XLE-4021
FilmTec™ XLE-4021 Elements offer better system performance and economics for small commercial systems by operating at very low applied pressure. FilmTec XLE-4021 elements are tape-wrapped. In addition to high quality water and low energy costs, FilmTec membranes also deliver savings by providing long lasting and reliable performance.
FilmTec™ Brackish Water Reverse Osmosis 4" Elements can separate salts from water and are produced with an automated fabrication process that ensures precision, consistency, and reliability. They are ideal for use in medium-sized water treatment system that produce less than approximately 10 gpm (2300 L/h) of permeate. Our RO membranes build on a tradition of leadership in the thin-film composite membrane industry and meet the challenges of higher rejection in lower-pressure operations.
Uses
- Commercial water treatment systems
- Food service
- Medical and research institutions
- Hospitality industry
Advantages
- High flux results in high yields
- High rejection provides good water quality
Typical Properties
- Permeate Flow Rate gpd (m3/d): 1,025 (3.9)
- Stabilized Salt Rejection %: 99.0
- Maximum Feed Flow Rate gpm(m3/h): 14 (3.2)
Operating and Cleaning Limits
| Membrane Type | Polyamide Thin-Film Composite |
| Maximum Operating Temperature | 113°F (45°C) |
| Maximum Operating Pressure | 600 psig (41 bar) |
| Maximum Element Pressure Drop | 13 psig (0.9 bar) |
| pH Range, Continuous Operation | 2 - 11 |
| pH Range, Short-Term Cleaning | 1 - 13 |
| Maximum Feed Silt Density Index (SDI) | SDI 5 |
| Free Chlorine Tolerance | < 0.1ppm |
a. Maximum temperature for continuous operation above pH 10 is 95°F (35°C).
b. Refer to Cleaning Guidelines in specification sheet 609-23010.
c. Under certain conditions, the presence of free chlorine and other oxidizing agents will cause premature membrane failure. Since oxidation damage is not covered under warranty, it is recommended that residual free chlorine be removed by pretreatment prior to membrane exposure. Please refer to technical bulletin 609-22010 for more information
We are a volume seller of FilmTec and Hydranautics membranes. Please contact use for large quantity discounts.